The Murder of Roger Ackroyd by Agatha Christie book cover
Translated content
BookPediaKitaplarFictionThe Murder of Roger Ackroyd
Fiction

The Murder of Roger Ackroyd

Photo of Agatha ChristieYazar: Agatha Christie
Sayfa
📄 296
Yayın Yılı
📅 1986
Okuma süresi
⏱️ ~8h
Dil
🌐 EN
✅ Bu kitabı kimler okumalı: Klasik dedektif kurgusu ve karmaşık katil kim gizemlerinin hayranları bu kitabı çok sevecektir.

📖 Özet

The Murder of Roger Ackroyd, Agatha Christie'nin en ünlü kurgu eserlerinden biridir; ilk olarak 1926'da yayınlanmış ve 1986'da yeniden basılmıştır, karmaşık gizem ve gerilim dolu 296 sayfadan oluşmaktadır. Hikaye, sakin İngiliz köyü King's Abbot'ta yaşayan sessiz bir doktor olan Dr. James Sheppard tarafından anlatılmaktadır. Zengin bir dul olan Mrs. Ferrars'ın kocasını zehirlediğine dair söylentilerin ardından şüpheli koşullar altında ölmesiyle köy bir trajediyle sarsılır. Kısa süre sonra, Mrs. Ferrars ile evlenmeyi planlayan ve şantaja uğradığını bilen yerel sanayici Roger Ackroyd, kilitli çalışma odasında vahşice öldürülmüş halde bulunur. Sahneye, kırda kabak yetiştirmek için emekliye ayrılan efsanevi Belçikalı dedektif Hercule Poirot çıkar. Dr. Sheppard'ın kız kardeşi Caroline tarafından isteksizce emeklilikten döndürülen Poirot, gerçeği ortaya çıkarmak için vakti devralır. Soruşturma derinleştikçe, Poirot ve Dr. Sheppard, Ackroyd'un malanesinde yaşayan renkli bir şüpheli kadrosuyla mülakat yapar

🎯 Temel Dersler

1Şeyler yüzeyde göründükleri gibi değildir
2Hikayelerdeki küçük tutarsızlıklara çok dikkat edin
3Dedikodular ve gizli sırlar genellikle trajediden önce gelir
4İnsan psikolojisi, karmaşık bulmacaları çözmek için en büyük araçtır
5Güven bazen gerçeğe karşı bizi kör edebilir

⚖️ Artılar ve Eksiler

✅ Artılar

Dahice ve çığır açan bir olay örgüsü ters köşesi

İlgi çekici ve atmosferik İngiliz köyü ortamı

Parlak karakter gelişimi ve kişilerarası dinamikler

Okuyucuları sonuna kadar tahmin yürütmeye zorlayan ustaca bir tempo

⚠️ Eksiler

Bazı okuyucular ilk soruşturmanın temposunu yavaş bulabilir

Klasik tarz nesir, modern hızlı tempolu gerilim filmi hayranlarına hitap etmeyebilir

✍️ About the Author

Photo of Agatha Christie, author
Agatha Christie

Agatha Christie (1890-1976) was an English writer and the best-selling novelist of all time, famous for detective novels featuring Hercule Poirot and Miss Marple, including 'Murder on the Orient Express'.

View all books →

❓ Sık Sorulan Sorular

The Murder of Roger Ackroyd kitabını kim yazdı? +

Kitap, tanınmış gizem yazarı Agatha Christie tarafından yazılmıştır.

Bu baskı ne zaman yayınlandı? +

Kitabın bu özel baskısı 1986 yılında yayınlanmıştır.

Bu kitapta kaç sayfa var? +

Bu baskı 296 sayfadan oluşmaktadır.

Hikayedeki ana dedektif kimdir? +

Ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot cinayeti araştırmaktadır.

Bu kitap hangi türe aittir? +

Kitap kurgu türüne, özellikle de klasik dedektif gizemine girmektedir.

💬 💬 Okuyucu Yorumları (0)

Loading comments...

Benzer Kitaplar

View all →
Cent ans de solitude by Gabriel García Márquez - Fiction book cover

Cent ans de solitude

Gabriel García Márquez

390 pagesMedium
A Game of Thrones by George R. R. Martin - Fiction book cover

A Game of Thrones

George R. R. Martin

865 pagesHard
The Handmaid's Tale by Margaret Atwood - Fiction book cover

The Handmaid's Tale

Margaret Atwood

320 pagesMedium
The Giver by Lois Lowry - Fiction book cover

The Giver

Lois Lowry

Medium
To Kill a Mockingbird (88640) by Harper Lee - Fiction book cover

To Kill a Mockingbird (88640)

Harper Lee

Medium
1984 George Orwell - Large Print Edition by George Orwell - Fiction book cover

1984 George Orwell - Large Print Edition

George Orwell

416 pagesHard

İlgili Makaleler

All articles →
The Art of Deep Work: Master Focus in a Distracted World

The Art of Deep Work: Master Focus in a Distracted World

Discover the art of deep work and learn proven strategies to master intense focus, eliminate distractions, and produce your most meaningful, high-value work every day.

10 min read

Why Sleep Matters More Than You Think: The Science

Discover why sleep is your body's most powerful tool for health, memory, and longevity — and how to finally get the quality rest you deserve.

8 min read

فن العمل العميق: كيف تحقق إنجازات استثنائية في عصر التشتت

اكتشف فن العمل العميق وكيف يمكنك تحقيق إنجازات استثنائية بالتركيز الكامل بعيداً عن التشتت الرقمي وضوضاء العصر الحديث.

5 min read

The Little Prince: A Deep Dive Review & Life Lessons

Discover the timeless wisdom of Antoine de Saint-Exupéry's masterpiece in this comprehensive Little Prince review, exploring its profound life lessons.

7 min read

Yazardan Daha Fazla Agatha Christie

View all →
Great Short Tales of Mystery and Terror by Roald Dahl - Fiction book cover

Great Short Tales of Mystery and Terror

Roald Dahl

639 pagesHard
And Then There Were None by Agatha Christie - Fiction book cover

And Then There Were None

Agatha Christie

324 pagesMedium
El asesinato de Roger Ackroyd by Agatha Christie - Murder book cover

El asesinato de Roger Ackroyd

Agatha Christie

269 pagesMedium
Muerte en el Nilo by Agatha Christie - Fiction book cover

Muerte en el Nilo

Agatha Christie

Medium
Murder on the Orient Express by Agatha Christie - Agatha Christie book cover

Murder on the Orient Express

Agatha Christie

244 pagesMedium
Death on the Nile by Agatha Christie book cover

Death on the Nile

Agatha Christie

384 pagesMedium