In Dubious Battle by John Steinbeck book cover
Translated content
BookPediaKitaplarFictionIn Dubious Battle
Fiction

In Dubious Battle

Photo of John SteinbeckYazar: John Steinbeck
Sayfa
📄 328
Yayın Yılı
📅 1963
Okuma süresi
⏱️ ~9h
Dil
🌐 EN
✅ Bu kitabı kimler okumalı: Tarihi kurgu, Amerikan edebiyatı ve Büyük Buhran dönemindeki işçi hakları ile sosyal adalet hikayelerine ilgi duyan okurlar.

📘 About This Book

Büyük Buhran döneminde Kaliforniya'daki göçmen meyve toplama işçilerinin grevinin ardındaki nedenleri inceleyen bir roman.

📖 Özet

John Steinbeck'in güçlü romanı In Dubious Battle, Büyük Buhran sırasında Kaliforniya'daki göçmen meyve toplama işçilerinin zorlu ve umutsuz dünyasının derinine iniyor. 1963 yılında yayımlanan eser, büyük bir tarım grevinin karmaşık ve genellikle acımasız mekanikleri etrafında şekilleniyor. Aşırı ekonomik baskı altındaki insan davranışlarını dikkatle inceleyen Steinbeck, sınıf mücadelesinin ham özünü ve toplumun en altındakilerin karşı karşıya kaldığı sancılı seçimleri gözler önüne seriyor. Hikaye, sömürücü çalışma koşulları nedeniyle hayatta kalmanın sınırına itilen, karşılarındaki inanılmaz zorluklara rağmen güçlü bahçe sahiplerine karşı ayaklanmaya zorlanan bireyleri takip ediyor. Roman sadece bir emek mücadelesi anlatısı değil, aynı zamanda ideolojik motivasyonların, kitle psikolojisinin ve kitle hareketlerindeki etik ikilemlerin derinlemesine bir incelemesidir. Anlatının merkezinde, bireysel empati ile örgütlenmenin soğuk ve hesapçı doğası arasındaki gerilim yer alır.

🎯 Temel Dersler

1Ekonomik çaresizlik, bireyleri ezici sistemsel baskıya karşı birleşmeye yöneltebilir.
2İdeolojik hareketler genellikle stratejik hedefler ile insan empati arasındaki dengeyi kurmakta zorlanır.
3Kollektif eylem, özellikle kökleşmiş ve güçlü bir muhalefetle karşılaşıldığında büyük riskler taşır.
4Kitle psikolojisi, umut dolu bir dayanışmadan yıkıcı bir şiddete hızla dönüşebilir.
5Gerçek sosyal değişim, kaybedecek en az şeyi olanlardan büyük fedakarlıklar gerektirir.

⚖️ Artılar ve Eksiler

✅ Artılar

Buhran dönemi emek mücadelelerinin ustaca ve gerçekçi tasviri

Otantik insan çaresizliğiyle beslenen derinlemesine karmaşık karakterler

Kitle psikolojisi ve kitle hareketlerinin büyüleyici incelemesi

Okuyucuyu grevin sonucuna ortak eden sürükleyici tempo

⚠️ Eksiler

Kasvetli ve acımasız konu bazı okuyucular için bunaltıcı gelebilir

Karakter motivasyonları bazen daha geniş siyasi temaların gölgesinde ikincil kalabilir

✍️ About the Author

Photo of John Steinbeck, author
John Steinbeck

John Steinbeck (1902-1968) was an American author and Nobel Prize laureate known for novels depicting the struggles of ordinary Americans, including 'The Grapes of Wrath', 'Of Mice and Men', and 'East of Eden'.

View all books →

❓ Sık Sorulan Sorular

In Dubious Battle'ın ana kurgusu nedir? +

Roman, Büyük Buhran dönemi Kaliforniya'sında daha iyi ücretler ve yaşam koşulları için savaşan göçmen meyve işçilerinin örgütlediği büyük bir grevi konu alır.

Kitabın yazarı kimdir? +

Roman John Steinbeck tarafından yazılmıştır.

Bu baskı ne zaman yayımlandı? +

Romanın bu özel baskısı 1963 yılında yayımlanmıştır.

Kitap kaç sayfadır? +

Kitap 328 sayfadır.

Hikaye hangi tarihi dönemi yansıtmaktadır? +

Hikaye, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Büyük Buhran'ın zorlu ekonomik gerçeklerini yansıtmaktadır.

💬 💬 Okuyucu Yorumları (0)

Loading comments...

Benzer Kitaplar

View all →
L' arbre généreux by Shel Silverstein - Fiction book cover

L' arbre généreux

Shel Silverstein

59 pagesEasy
📗
Rebeldes (the Outsiders)
S. E. Hinton

Rebeldes (the Outsiders)

S. E. Hinton

Medium
Cent ans de solitude by Gabriel García Márquez - Fiction book cover

Cent ans de solitude

Gabriel García Márquez

390 pagesMedium
A Thousand Splendid Suns by Khaled Hosseini - Fiction book cover

A Thousand Splendid Suns

Khaled Hosseini

293 pagesMedium
A Game of Thrones by George R. R. Martin - Fiction book cover

A Game of Thrones

George R. R. Martin

865 pagesHard
1984 George Orwell - Large Print Edition by George Orwell - Fiction book cover

1984 George Orwell - Large Print Edition

George Orwell

416 pagesHard

İlgili Makaleler

All articles →
The Art of Deep Work: Master Focus in a Distracted World

The Art of Deep Work: Master Focus in a Distracted World

Discover the art of deep work and learn proven strategies to master intense focus, eliminate distractions, and produce your most meaningful, high-value work every day.

10 min read

Harry Potter and the Philosopher's Stone: A Deep Dive Review

Explore a comprehensive review of Harry Potter and the Philosopher's Stone. Discover why this magical debut still captivates readers globally.

5 min read

فن العمل العميق: كيف تحقق إنجازات استثنائية في عصر التشتت

اكتشف فن العمل العميق وكيف يمكنك تحقيق إنجازات استثنائية بالتركيز الكامل بعيداً عن التشتت الرقمي وضوضاء العصر الحديث.

5 min read

Why Sleep Matters More Than You Think: The Science

Discover why sleep is your body's most powerful tool for health, memory, and longevity — and how to finally get the quality rest you deserve.

8 min read

Yazardan Daha Fazla John Steinbeck

View all →
📗
Grapes of Wrath
John Steinbeck

Grapes of Wrath

John Steinbeck

544 pagesHard
Pearl by John Steinbeck - American fiction (fictional works by one author) book cover

Pearl

John Steinbeck

136 pagesEasy
East of Eden by John Steinbeck - History book cover

East of Eden

John Steinbeck

736 pagesHard
Cannery Row by John Steinbeck - Fiction book cover

Cannery Row

John Steinbeck

Medium
Of Mice and Men, John Steinbeck by John Steinbeck book cover

Of Mice and Men, John Steinbeck

John Steinbeck

0Medium
The American Landscape by Mark Twain - American literature book cover

The American Landscape

Mark Twain

625 pagesHard