NeuroTribes by Steve Silberman book cover
✓ Translated content
Family relationships

NeuroTribes

The legacy of autism and how to think smarter about people who think differently

Yazar: Steve Silberman
Sayfa
📄 546
Yayın Yılı
📅 2015
Okuma süresi
⏱️ ~15h
Dil
🌐 EN
ISBN
🔖 9781925266603
✅ Bu kitabı kimler okumalı: Otizm, nöroçeşitlilik ve bilişsel farkındalığın tarihi hakkında daha derin, daha şefkatli bir anlayış arayan herkes.

📘 About This Book

A groundbreaking book that up-ends conventional thinking about autism and suggests a broader model for acceptance, understanding, and full participation in society for people who think differently. A New York Times bestseller Winner of the Samuel Johnson Prize for Non-Fiction 2015 'NeuroTribes is a sweeping and penetrating history, presented with a rare sympathy and sensitivity... it will change how you think of autism.' - Oliver Sacks What is autism: a devastating developmental disorder, a lifelong disability, or a naturally occurring form of cognitive difference akin to certain forms of genius? In truth, it is all of these things and more - and the future of our society depends on our understanding it. Following on from his ground breaking article 'The Geek Syndrome', Wired reporter Steve Silberman unearths the secret history of autism, long suppressed by the same clinicians who became famous for identifying it, and discovers why the number of diagnoses has soared in recent years. Going back to the earliest autism research and chronicling the brave and lonely journey of autistic people and their families through the decades, Silberman provides long-sought solutions to the autism puzzle, while mapping out a path towards a more humane world in which people with learning differences have access to the resources they need to live happier and more meaningful lives.

📖 Özet

Steve Silberman'in kaleme aldığı NeuroTribes, otizm hakkındaki geleneksel düşünceyi kökten sarsan, onu yalnızca modern ve yıkıcı tıbbi bir patoloji olarak değil, doğal olarak oluşan bir bilişsel farkındalık biçimi olarak yeniden çerçeveleyen kapsamlı ve derinlemesine araştırılmış tarihi bir incelemedir. 500 sayfayı aşan kitap, nörodiverjan bireylerin son yüzyılda nasıl teşhis edildiğini, yanlış anlaşıldığını, kurumlara kapatıldığını ve marjinalleştirildiğini mercek altına alırken, aynı zamanda canlı ve küresel bir hak savunuculuğu topluluğunun ortaya çıkışını da izliyor. Wired dergisindeki çığır açan makalesi The Geek Syndrome'dan aldığı güçle Silberman, okuyucuları Hans Asperger ve Leo Kanner'ın öncü çalışmalarına yönlendirerek tarihsel kazaların ve Soğuk Savaş baskılarının modern tanı kriterlerimizi nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. Farklı düşünen bireylerin yaşamlarını inceleyerek, bilişsel çeşitliliğin modern etiketler var olmadan çok önce, tarihin derinliklerinden beri insan deneyiminin bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Silberman okuyuculara nöroçeşitlilik kavramını tanıtarak toplumun, otizmi yalnızca tedavi edilmesi veya ortadan kaldırılması gereken ömür boyu sürecek bir engellilik olarak gören dar perspektifin ötesine geçmesi gerektiğini savunuyor. Bunun yerine kitap; gerçek kabulü, derin anlayışı ve nörodiverjan bireylerin günlük toplumsal hayata tam ve anlamlı katılımını teşvik eden çok daha geniş bir modeli savunuyor. Yol boyunca anlatı, bu zorluklarla başa çıkan ailelerin mücadelelerini ve zaferlerini vurgulayarak destekleyici ilişkilerin ve topluluk yapıcılığın hayati önemine dikkat çekiyor. Ender rastlanan bir sempati, titiz bir tarihsel bağlam ve derin bir hassasiyetle Silberman, okuyucuları insan nörolojisi hakkında bildiklerini sandıkları her şeyi yeniden gözden geçirmeye davet ediyor. Sonuç olarak NeuroTribes acil ve dönüştürücü bir mesaj veriyor: Toplumumuzun geleceği, temelde dünyayı alternatif bilişsel yollarla deneyimleyenleri nasıl algıladığımıza, kucakladığımıza ve entegre ettiğimize bağlıdır.

🎯 Temel Dersler

1Otizm kesinlikle modern bir olgu olmayıp, çağdaş tanı etiketlerinden öncesine dayanan tarihsel köklere sahiptir.
2Erken psikiyatrik araştırmalar tarihsel bağlamdan ve kurumsal siyasetten yoğun bir şekilde etkilenmiştir.
3Nörolojik farkındalıkları nöroçeşitlilik merceğinden incelemek, ortadan kaldırmak yerine kabulü teşvik eder.
4Destekleyici aile ilişkileri ve kapsayıcı topluluklar, farklı düşünen insanların refahı için hayati önem taşır.
5Toplum, nörodiverjan bireylerin tam katılımını garanti eden daha geniş bir modeli benimsemelidir.

⚖️ Artılar ve Eksiler

✅ Artılar

✓

Otizm üzerine kapsamlı ve derinlemesine araştırılmış tarihsel bir perspektif sunar.

✓

Nadir bulunan bir sempati, hassasiyet ve akıcı bir dille kaleme alınmıştır.

✓

Nöroçeşitlilik çerçevesini tanıtarak geleneksel tıbbi modelleri alt üst eder.

✓

Farklı düşünen bireylerin direncini ve topluluğunu kutlar.

⚠️ Eksiler

✗

Tarihsel detayların aşırı uzunluğu ve yoğunluğu bazı okuyucular için bunaltıcı gelebilir.

✗

Modern bir ebeveynlik kılavuzu olarak işlev görmek yerine tarihsel bağlama ağırlıklı olarak odaklanır.

❓ Sık Sorulan Sorular

NeuroTribes'in ana önermesi nedir? +

Kitap, otizmin yalnızca modern bir bozukluk olmadığını, doğal olarak oluşan bir bilişsel farkındalık biçimi olduğunu savunarak nöroçeşitliliği ve kabulü destekler.

NeuroTribes'in yazarı kimdir? +

Kitap, Wired dergisindeki çalışmalarıyla tanınan kıdemli gazeteci Steve Silberman tarafından yazılmıştır.

Kitap kaç sayfadır? +

NeuroTribes, ayrıntılı tarihsel ve sosyal anlatılardan oluşan 546 sayfadan oluşmaktadır.

NeuroTribes hangi büyük ödülü kazanmıştır? +

2015 yılında prestijli Samuel Johnson Kurgu Dışı Eser Ödülü'nü kazanmış ve New York Times çoksatanı olmuştur.

Kitap, toplum ve engellilik konusunda hangi kavramı teşvik etmektedir? +

Tam katılımı, kapsayıcılığı ve insan bilişsel çeşitliliğinin kutlanmasını teşvik eden, engelliliği anlamaya yönelik daha geniş bir modeli teşvik eder.

💬 💬 Okuyucu Yorumları (0)

Loading comments...

Benzer Kitaplar

View all →
The Art Of Seduction by Robert Greene - Family relationships book cover

The Art Of Seduction

Robert Greene

496 pagesHard
Kidnapped by Paula S. Fass - Family relationships book cover

Kidnapped

Paula S. Fass

368 pagesMedium
The 5 Love Languages® by Gary Chapman - Family relationships book cover

The 5 Love Languages®

Gary Chapman

183 pagesEasy
Men Are from Mars, Women Are from Venus by John Gray - Family relationships book cover

Men Are from Mars, Women Are from Venus

John Gray

296 pagesMedium
Your Erroneous Zones by Wayne W. Dyer - Family relationships book cover

Your Erroneous Zones

Wayne W. Dyer

260 pagesMedium
The Shell Seekers (Coronet Books) by Rosamunde Pilcher - Fiction book cover

The Shell Seekers (Coronet Books)

Rosamunde Pilcher

Medium

İlgili Makaleler

All articles →
Yüzüklerin Efendisi: Kapsamlı ve Derinlemesine İnceleme

Yüzüklerin Efendisi: Kapsamlı ve Derinlemesine İnceleme

Yüzüklerin Efendisi evrenini ve sinema tarihini değiştiren bu başyapıtı derinlemesine inceliyoruz. Tolkien'in dünyasını keşfedin.

4 min read
Pride and Prejudice: A Deep Dive Review ve Edebi Analizi

Pride and Prejudice: A Deep Dive Review ve Edebi Analizi

Jane Austen'ın ölümsüz eseri Pride and Prejudice (Gurur ve Önyargı) kitabını derinlemesine inceliyoruz. Karakterler, temalar ve edebi analiz.

5 min read
Küçük Prens İncelemesi: Büyüleyici Bir Derinlik Analizi

Küçük Prens İncelemesi: Büyüleyici Bir Derinlik Analizi

Antoine de Saint-Exupéry’nin zamansız başyapıtı Küçük Prens incelemesi ile kitabın gizli katmanlarını keşfedin. Yetişkinler için felsefi bir rehber.

5 min read
Kitap Fiyatları Ülkelere Göre Neden Farklılık Gösterir?

Kitap Fiyatları Ülkelere Göre Neden Farklılık Gösterir?

Kitap fiyatları neden ülkeden ülkeye değişir? Küresel yayıncılık sektöründeki fiyat farklılıklarının arkasındaki ekonomik ve kültürel nedenleri keşfedin.

5 min read